fbpx

Opowiadam historie, pokazuję świat, czasem dla kilku, a czasem kilku tysięcy osób

By zobaczyć najbliższe pokazy zjedź na dół 

Sam już nie wiem, ile lat pokazuję zdjęcia z podróży. Zaczęło się od spotkań w knajpach dla kilkunastu – kilkudziesięciu osób. Potem przyszły wygrane w festiwalach i pokazy dla paru tysięcy ludzi na głównej sali gdyńskich Kolosów. I nagroda Grand Prix w konkursie fotograficznym . Dziś prowadzę prelekcje, warsztatów i najróżniejszego rodzaju spotkania w kraju i za granicą, dla każdego, bez względu na wiek, płeć, zasobność portfela czy styl życia. Nawet jeśli nie chcesz słuchać o świecie – zmienisz zdanie 🙂 Prezentacje są z reguły lekkie i wesołe, ale zawsze merytoryczne. Dają wiedzę, jakiej nie znajdziesz w masowych mediach, do tego podaną w pasjonujący (podobno) sposób.

Występuję na spotkaniach biznesowych, imprezach incentive, szkoleniach motywacyjnych, w przedszkolach, szkołach, uniwersytetach, klubach seniora, niesłyszących, niewidomych, bibliotekach, domach kultury… a nawet więzieniach!

Prelekcje się podobają – galeria nagród stale się powiększa:) Wygrałem m.in. festiwale w Poznaniu (Na szagę i Śladami Marzeń), Wrocławiu (Ogólnopolskie Spotkania Podróżników Rowerowych), Olsztynie (Kormorany), Białymstoku (ToTuToTam), Zielonej Górze (Zielone Globy), w Gdyni Grand Prix za najlepsze zdjęcie Fotoglob (Kolosy), w Krakowie nominację za Podróż Roku (3 Żywioły).

Zdjęcia i filmy na światowym poziomie, na co dowodem są nagrody w największych polskich (Viva!, Kolosy) i światowych konkursach fotograficznych – m.in. Travel Photographer of The Year, Sony World Photography Awards czy Siena International Photo Awards.

Opowiadanie o świecie, ludziach i granicach naszej wytrzymałości to moja praca – i ciężko jest mi sobie wyobrazić lepsze zajęcie. Dzielenie się swoją pasją to niesamowita frajda, a kontakt na żywo z publicznością daje wielkiego kopa i motywację do dalszego działania. Chcesz zaprosić mnie na prelekcję?  Po prostu napisz do mnie!

Pokazy, które prezentuję najczęściej:

Greenland Ice Trip – w marcu 2016 jako pierwsi Polacy przejechaliśmy z Pawłem Wichrem rowerami kawał Grenlandii. Jest pięknie! Zresztą, polecam zobaczyć trailer pokazu.

Koniec Rewolucji, czyli rowerowa Kuba – znowu wycieczka rowerowa, ale rowery w tym pokazie prawie nie występują. To chyba najbardziej fotogeniczny kraj świata i szkoda tracić czasu na spoconych rowerzystów – tym razem parę w podróży poślubnej???? Jest za to dużo o kulturze, historii, a przede wszystkim pełnej absurdów i paradoksów współczesności Perły Karaibów. Zdjęcia i artykuł z Kuby TUTAJ

Odmienne Stany – USA na rowerze – 4500 km przez góry wododziałowe USA, przejazd przez Amerykę z dala od świateł wielkich miast

Bajkał Ice Trip – o zamarzniętym Bajkale na rowerze, czyli pokaz, który cieszy się wielkim powodzeniem niezmiennie od 3 lat 🙂 Zdjęcia TUTAJ

Wyprawa na drugi niezdobyty szczyt świata, Labuche Kang III – jesienią 2016 brałem udział w wyprawie narodowej na leżący w Himalajach siedmiotysięcznik. To drugi najwyższy (7250m) niezdobyty, a w praktyce obecnie najwyższy możliwy do zdobycia szczyt Ziemi. Tekst i zdjęcia TUTAJ

Afganistan, czyli zabawy z bronią – Afganistan jakiego nie zobaczycie w telewizji  – podróż w przestrzeni i czasie, niesamowite zdjęcia ludzi, którzy żyją zupełnie poza współczesną cywilizacją

Ałtaj – jeden z najdzikszych i najpiękniejszych regionów Syberii. W programie szamani, myśliwi i spadające sputniki. Wyprawa rowerowa na lekko, co fachowo nazywa się „bikepackingiem”.

Na Osi Zła – Podróż autostopem przez Azję Centralną, Iran, oraz iracki turecki Kurdystan

Rowerem przez świat – o podróżach rowerowych – od Podlasia, przez Rosję, po Grenlandię i Karaiby

Bajkał i okolice, czyli Syberia dla zaawansowanych

Podróże po krajach, których nie ma – o Górskim Karabachu i Abchazji (Kaukaz)

Dzieciaki Świata – prezentacja skierowana do najmłodszych. Pokazujemy, jak żyją dzieci w różnych zakątkach świata, czym różnią się ich prawa i obowiązki od naszych, jak się bawią i…pracują.

Syberia – nieludzka ziemia? – pokaz, w którym skupiam się na historyczno – kulturowych zagadnieniach związanych z Syberią, szczególnie na historii Polaków zsyłanych tu w XIX i XX wieku. Czy słyszałeś o polskim powstaniu na Syberii? Czy wiesz, co stara cyganka przepowiedziała Piłsudskiemu, gdy mieszkał w kolonii księży (i skąd się wzięły jego słynne wąsy)? Dlaczego imię Jana Czerskiego nosi kilka gór, łańcuchów górskich i jedno miasto w Rosji? jak wyglądały najsłynniejsze ucieczki z Sybiru? Oraz wiele innych ciekawostek związanych z tą niezwykła krainą, wzbogaconych o niesamowite fotografie i bogate osobiste doświadczenia autora.

Uchodźcy – Pokaz jest pokłosiem reportażu, jaki robiłem w lutym 2105 w obozach dla uchodźców w Iraku. Tłumaczę, dlaczego wybuchła wojna w Syrii, skąd się wzięło Państwo Islamskie, kto za nim stoi i dlaczego są tak silni. Staram się też nakreślić niezwykle skomplikowaną sytuację w regionie i wyjaśnić fenomen obecnej masowej migracji do Europy. Po i w trakcie tego pokazu wychodzą naprawdę ciekawe dyskusje, a publika na pewno dowie się paru zaskakujących faktów. Przykładowe zdjęcia TU.

Dostępna też wersja “light” dla dzieci – koncentruję się na pokazaniu ich rówieśników z krajów ogarniętych wojną – jak sobie radzą, jakie mają marzenia, z czego się cieszą, do czego tęsknią? Pokaz, choć porusza trudny temat, jest optymistyczny, bez drastycznych i depresyjnych scen, jednocześnie pobudzając dzieciaki do myślenia o Innych.

Kuksay Peak – o pierwszym polskim wejściu na górę Kuksay Tagh w Chinach (7184m) plus Kirgistan i Chiny.

Odmienne Stany – najlepsze smaczki ze wszystkich krajów Azji Centralnej – Kazachstanu (potyczki z milicjantami łasymi na łapówki), Uzbekistanu (bajkowe Samarkanda, Buchara i Chiwa oraz wyschnięte Morze Aralaskie), Tadżykistanu (niesamowici ludzie, niesamowite krajobrazy i górskie historie), Turkmenistanu (o tym kraju napiszę kiedyś książkę, zupełnie inny świat) i Kirgistanu (co się dzieje gdy odpada od samochodu koło w trakcie jazdy, Czupakabra, Dżuma, konie i wspaniałe krajobrazy)

Rewolucja na Ukrainie – zdjęcia i filmy z Majdanu, który odwiedzałem w czasie trwania rewolucji trzykrotnie

Na imię mi ekstremum – co ciągnie ludzi w miejsca, w które pchać się nie powinni? Jaką radość można czerpać z ryzykowania życia, odmrażania członków, doprowadzania się na skraj wyczerpania? Po co to wszystko? Jak zmienia się ludzki organizm pod wpływem ekstremalnych warunków? Jak zmienia się psychika? Oparta na doświadczeniach własnych, znajomych i literaturze opowieść o sytuacjach, w których wolelibyśmy się nie znaleźć.

Inne – to oczywiście tylko najpopularniejsze z moich wystąpień. Mogę jednak opowiedzieć o dowolnym kraju/ regionie w którym byłem (mapa w dziale O MNIE ). Najciekawsze jest łączenie doświadczeń z różnych krajów w jednej opowieści, przypatrywanie się różnym kulturom i szukanie łączących je schematów, porównywanie jak wyglądają (często pozornie) bardzo oddalone od siebie światy. Oprócz prelekcji prowadzę także warsztaty poświęcone przygotowaniom i organizacji wypraw rowerowych, fotografii i nowoczesnych technologii w podróży, a także odpowiedzialnego podróżowania. Chętnie występuję w szkołach ze specjalnymi pokazami dla dzieci i młodzieży.

Zobacz przykładowe wystąpienie o odpowiedzialnym podróżowaniu na TEDx

NAJBLIŻSZE POKAZY